paź 27 2015

Przykładowe błędy jakie się popełnia...


Prawidłowa realizacja rekrutacji nie należy do prostych rzeczy, jak niejednej osobie się wydaje. Wybranie niewłaściwej osoby niesie za sobą szereg negatywnych skutków, włącznie z koniecznością zwolnienia takiej osoby i zaczynaniem poszukiwania od nowa kogoś. W związku z tym trzeba poznać podstawowe zasady, dzięki jakim niebezpieczeństwo kosztownej pomyłki będzie znacznie mniejsze.
 
Jedną z głównych pomyłek, które są popełniane przez osoby prowadzące rekrutację, będzie nierówne traktowanie zapraszanych kandydatów i podejmowanie ostatecznej decyzji jeszcze przed przeprowadzeniem rozmowy, jedynie na podstawie dokumentów. W szczególności problem ten pojawia się, gdy rekrutacja ma być prowadzona tylko przez jedną osobę, w takim przypadku znacznie łatwiej o nieobiektywizm i podświadome wyróżnianie wybranych osób.
 
Doskonale będzie, jeśli rozmowy rekrutacyjne realizowane będą przez co najmniej dwie różne osoby, z czego jedną z nich warto żeby był ktoś mający odpowiednią wiedzę merytoryczną. Pozwoli to na wykluczenie takich przypadków, gdy rekruter błędnie oszacuje kompetencje kandydata.
 
Bez wątpienia trzeba również unikać zbyt szybkiego działania, wybieranie na siłę kandydatów jedynie z takich powodów, że trzeba się zmieścić w danym czasie nie będzie odpowiednią opcją. Wtedy może być zbyt łatwo o niezbyt przemyślaną decyzję, która końcowym rozliczenie może firmę dużo kosztować.
 
Nie powinno się także ulegać początkowemu wrażeniu, taki błąd także bardzo często pojawia się w przypadku mniej wprawnych rekruterów, którzy ogólnie nie zajmują się tego typu rzeczami. Podczas prowadzonych rozmów niekiedy może się pojawić nadinterpretowywanie postawy kandydatów i pomijanie ważnych dla ostatecznej decyzji sygnałów wysyłanych przez nich. 
 
Aby zmniejszyć szanse na pomyłkę podczas rekrutacji warto trzymać się kilku reguł. Na pewno niezwykle istotne jest właściwe przygotowanie się do każdej rozmowy, wykonywanie ich nie w pojedynkę, ale z innymi osobami, i skupianie się na opracowanym wcześniej planie. Przez to znacznie łatwiej można będzie wykluczyć niezbyt pasujące osoby i znaleźć takie, które najbardziej będą pasować.
 
Więcej informacji: 
symulacjeszkoleniowe : :