Jak twierdzi wiele osób błędne przeprowadzenie rekrutacji i wybranie po tym źle wybranej osoby kosztować może nawet pięćdziesiąt procent rocznego wynagrodzenia. I to jest to tylko suma gotówki, jaka będzie do zapłacenia, a oprócz tego przecież dojdą do tego mniej wycenialne kwestie, na przykład bałagan w firmie czy też konieczność znalezienia kolejnego pracownika.
Podczas procesu rekrutacji jest się narażonym na liczne błędy, szczególnie dotyczyć to będzie osób, które nie zajmują się na co dzień tego typu sprawami, nie mają należytych kompetencji, lecz koniec końców muszą to zrobić. Dlatego też przed zaczęciem rozmów z kandydatami powinno się zapoznać z głównymi błędami, które można w czasie takiego procesu popełnić.
Jednym z często występujących problemów, które się pojawiają w licznych firmach przy wybieraniu kolejnych pracowników jest rekrutacja osób bardzo podobnych do siebie. Wielu właścicieli form nie będzie tego traktować jako niewłaściwy wybór, ale liczne badania potwierdzają, że załogi które się składają z różnorodnych osobowości są znacznie bardziej efektywne.
Bardzo często takie sytuacje pojawiają się w firmach, które przez stosowanie sprawdzonych, wieloletnich metod dochodzą do jakiegoś etapu, lecz nie mogą go podnieść i albo stają w miejscu, albo wręcz będą się cofały. Równocześnie różnorodne próby zmian i dopuszczenie do zespołu nowej krwi są od razu stopowane.
Nowo zatrudniani ludzie albo zmuszani bywają do akceptacji dotychczasowego porządku i ustalonych od dawna zasad i reguł, albo będą zepchnięci w kąt i w pewnej chwili decydują się na zmianę pracy. Działania tego typu w skuteczny sposób mogą hamować wszelkie pomysły i inicjatywy, jakie mogą się pojawić razem z przyjściem nowych pracowników.
Sytuacja tego typu odbija się w znaczący sposób na stratach firmy, gdyż w przypadku kiedy pracownicy często się zmieniają, to wydatki na ich przygotowanie do wykonywania swoich obowiązków zwyczajnie się nie zwrócą. Poza tym w firmie mogą wystąpić za duża monotonia, często spotykanym objawem będzie także spadek kreatywności i niechęć na wszelakie zmiany i nowości w podejściu do wielu spraw.
Czytaj więcej: